Zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, na pewno kiedyś będziesz rozważał założenie spółki. Do wyboru masz kilka możliwości, ale dzisiaj chcielibyśmy Wam przedstawić z czym wiąże się zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest to najczęściej stosowane rozwiązanie, z którym spotykamy się na co dzień w swojej pracy.

Spółka z o.o. należy do spółek kapitałowych (obok spółki akcyjnej). Mamy jeszcze spółki osobowe:

  • jawną,
  • partnerską,
  • komandytową,
  • komandytowo – akcyjną.

Na pewno słyszałeś też o spółce cywilnej. Nie jest ot typowa spółka, a zwykła umowa zawarta przez wspólników. W przeciwieństwie do wyżej wymienionych spółek, nie jest odrębnym bytem od wspólników.

Przynależność spółki z o.o. do spółek kapitałowych wskazuje, że dużo większe znaczenie w niej ma kapitał, niż jej skład osobowy.

Osobowość prawna spółki z o.o.

 

Najistotniejszą cechą spółki z o.o. jest to, że posiada ona własną osobowość prawną – dokonuje czynności we własnym imieniu. Spółki nie należy utożsamiać z osobami wspólników!

Co to oznacza? Za podjęte działania, odpowiedzialność ponosi spółka swoim majątkiem, a nie majątkiem osobistym wspólników. Dla porównania, w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, to jej właściciel będzie odpowiadał całym swoim majątkiem.

Oczywiście, jest to ogólna zasada – mogą pojawić się przypadki kiedy wspólnicy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, ale to w następnym artykule. Na pewno warto wiedzieć, że członkowie zarządu, którymi często są wspólnicy, odpowiadają za zobowiązania spółki w przypadku bezskuteczności egzekucji z majątku spółki.

Jeżeli swoją jednoosobową działalność gospodarczą prowadzisz na tyle dobrze, że masz co raz więcej zleceń i kontrahentów, a jednocześnie ryzyko prowadzenia działalności zwiększa się, spółka z o.o. daje możliwość wyłączenia odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki.

Czy warto założyć spółkę z o.o.?

 

O to jest pytanie 🙂

Jest kilka powodów dla których warto założyć spółkę z o.o.

1) Zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z wyłączenie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki, o czym już wspomnieliśmy. Jest to jedna z najważniejszych zalet spółki z o.o.

2) Spółkę z o.o. może założyć jedna osoba. W przypadku spółek osobowych, takiej możliwości już nie mamy.

3) Kolejnym plusem jest brak obowiązku odprowadzania do ZUS składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Warunkiem jednak jest tworzenie spółki składającej się z co najmniej dwóch osób, ponieważ zakładając jednoosobową spółkę z o.o., nie będziemy zwolnieni z tego obowiązku. Idealnym rozwiązaniem jest zatrudnienie na etacie – kto inny płaci za Ciebie ZUS, a Ty masz spółkę i możesz ją rozwijać.

Jeżeli jednak pracujesz na etacie u kogoś, w Twojej umowie o pracę może być zawarty zapis o zakazie konkurencji. Wtedy warto przemyśleć, czy zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nam się opłaci. Niektórzy pracodawcy mogą obawiać się konkurenci, nawet jeżeli dopiero zaczynasz i jesteś zdecydowanie mniejszym graczem na rynku niż oni.

4) W relacjach biznesowych, spółki niekiedy lepiej… „wyglądają”. Kontrahent może podejść do nas bardziej profesjonalnie. Nie ma co się oburzać na takie stwierdzenie – różni są ludzie, a tym bardziej w biznesie. Oczywiście, nie zawsze tak to musi wyglądać. Jeżeli spółka będzie miała niski kapitał zakładowy, ewentualny partner biznesowy może zacząć coś podejrzewać lub nam nie zaufać. Pamiętajmy, że jeżeli coś pójdzie nie po naszej myśli, to dłużnik z reguły będzie zaspokajał się z majątku spółki.

5) Warto również wiedzieć, że spółkę z o.o. możemy sprzedać (udziały w spółce). Jeżeli w pewnym momencie stwierdzimy, że dalej nie chcemy ciągnąć tego biznesu, będziemy mogli komuś odsprzedać udziały. Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, oczywiście istnieje możliwość sprzedaży przedsiębiorstwa, ale nie dochodzi wtedy do pełnej sukcesji.

6) Pozyskiwanie inwestorów. Słyszeliście o Aniołach Biznesu? Cóż, a nuż będziecie działać z takimi sukcesami, że komuś to się spodoba i postanowi Was doinwestować. Nie zrobi tego za darmo oczywiście – w zamian będzie chciał udziały w Waszej spółce. Możemy także pomyśleć o funduszach różnego typu, które finansują określone etapy rozwoju biznesu.

Minusy zakładania spółki z o.o.

 

Zakładanie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się również z pewnymi minusami, o których warto wiedzieć przed podjęciem decyzji.

1) Po założeniu spółki trzeba pomyśleć o księgowości. Spółka z o.o. ma obowiązek prowadzenia pełnej księgowości. Dla niektórych jest to wada spółki z o.o., jednak posiadanie profesjonalnej „obsługi naszych finansów” na pewno się przyda. Koszt pełnej księgowości zaczyna się od ok. 300 zł. Z reguły jednak koszty są większe.

2) Jako minus spółki z o.o., możemy potraktować podwójne opodatkowanie. Co to takiego? Od osiąganego dochodu, spółka musi odprowadzić podatek dochodowy, a przy wypłacie tego zysku wspólnikom, oni również muszą zapłacić podatek dochodowy. Pamiętajmy jednak, że możemy oszczędzić na składce ZUS, której nie musimy płacić.

3) Sformalizowany sposób podejmowania decyzji.

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą to Ty podejmujesz większość decyzji bez zbędnej papierologii. W spółce z o.o. będziesz zmuszony do zwoływania zgromadzeń wspólników, sporządzania z nich protokołów, podejmowania uchwał.

Zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – sposoby.

 

Mamy dwie możliwości założenia spółki z o.o. – tzw. tradycyjny oraz przez Internet w trybie S-24.

Zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet jest tańszym rozwiązaniem, ponieważ odpadają koszty notariusza. Opłaty powinny zamknąć się w okolicy 500 – 600 zł.

Tradycyjny sposób, to wizyta u notariusza. Wybieramy się z gotową umową spółki do wybranego przez nas notariusza i podpisujemy odpowiednie dokumenty.

Poza sporządzeniem umowy spółki, trzeba jeszcze podjąć kilka uchwał. W tym przypadku doradzamy skontaktować się z prawnikiem.

Zakładając spółkę z o.o., musimy pamiętać o wpłacie kapitału zakładowego w wysokości minimum 5 000 zł. Tak naprawdę, wystarczy zadeklarować tę kwotę tzn. oświadczyć, że ją wpłaciliśmy 🙂 Pamiętaj jednak, że za złożenie fałszywego oświadczenia narażasz się na odpowiedzialność karną…

Spółka z o.o. jest naprawdę ciekawym rozwiązaniem, ale mimo wszystko trzeba się zastanowić, czy opłaca się ją zakładać. Warto usiąść i przeanalizować ile i na co wydamy, gdzie zaoszczędzimy, a gdzie dołożymy. Taki rachunek „zysków i strat” może nam pomóc w podjęciu decyzji.

Interesującym rozwiązaniem jest również spółka komandytowa, w której funkcję komplementariusza (wspólnika, który odpowiada bez ograniczeń za zobowiązania spółki) pełni spółki z o.o. Na pewno niedługo przybliżymy Wam ten temat, bo jest to opłacalne rozwiązanie 🙂

Jeżeli macie pytania związane z zakładaniem spółki z o.o. (lub jakiekolwiek inne) zapraszamy do kontaktu.

A tutaj możecie przeczytać jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą.

Skomentuj