Zakładanie firmy przez telefon.

 

Zakładanie firmy przez telefon

– Dzień dobry. Dodzwoniłem się do CEIDG?

– Dzień dobry. Tak, w czym mogę pomóc?

– Chciałem założyć firmę.

– Oczywiście. Proszę podać dane, już zakładamy.

Od stycznia tak może wyglądać założenie działalności gospodarczej. Wystarczy zadzwonić, podać odpowiednie dane, a następnie udać się do urzędu gminy, złożyć podpis i mamy firmę.

Ale po kolei.

Zakładanie firmy przez telefon – krok po kroku.

  1. Zadzwonić pod nr 801 055 088. Niestety, infolinia jest dostępna w dni powszednie, między 8 a 16. Nasz rada? Gdyby zdenerwował Was szef lub kolega z pracy, miarka by się przebrała, wtedy wychodzicie na przerwę, dzwonicie i zakładacie firmę, o której od dawna marzycie 🙂
  2. Podczas rozmowy podajecie wszelkie dane niezbędne do prawidłowego wypełnienia wniosku do CEIDG. Konsultant wprowadza je za Was.
  3. W razie jakichkolwiek pytań możecie zadawać pytania konsultantowi, on powinien wyjaśnić Wam wątpliwości.
  4. Kiedy skończycie rozmawiać, powinniście dostać SMS zawierającego nr Waszego wniosku – nie zgubcie go!
  5. Z otrzymanym SMSem nr wniosku udajecie się do urzędu gminy, tam podajecie nr wniosku, dostajecie wniosek do podpisu i… gotowe 🙂

Jeżeli nadal wyjście do urzędu jest dla Was zbyt dużym wyzwaniem, możecie podpisać wniosek elektronicznie.

Po rozmowie dostaniesz plik xml na maila. Należy zalogować się do CEIDG, zaimportować wniosek, a następnie go podpisać. Wykorzystuje się przy tym profil zaufany, bankowość internetową lub podpis elektroniczny.

Istnieje również możliwość pobrania wniosku i dokonania w nim zmian.

Pamiętajcie! Czynności z rejestracją działalności gospodarczej w CEIDG są bezpłatne.

 

Ostatnio sporo oszustów wysyła wezwania do zapłaty za założenie działalności – nie dajcie się nabrać. Możecie o tym przeczytać w naszym poprzednim o bezpłatności wniosku o rejestrację działalności gospodarczej.

Zakładanie firmy przez telefon będzie prawdopodobnie sporym ułatwieniem dla niektórych osób. Mamy jednak nadzieję, że to nie koniec ułatwień dla przyszłych przedsiębiorców.

Jeżeli macie pytania związane z zakładanie lub prowadzeniem działalności gospodarczej, możecie się z nami skontaktować – wszystkie dane kontaktowe znajdziecie w zakładce Kontakt.

Skomentuj